OAZA WILANÓW

INWESTOR: ATAL
LOKALIZACJA: Warszawa, Rzeczypospolitej
PROJEKT: 2013 – 2014
REALIZACJA : 2014 – 2017
POWIERZCHNIA PU: 33 000 m²

Osiedle Oaza Wilanów jest przykładem założenia mieszkaniowego spójnie wpisującego się w kontekst istniejącej zabudowy. Operując prostym językiem formalnym pokazuje jak przy użyciu skromnej palety materiałowej można osiągnąć atrakcyjny wizualnie efekt mający wspólny mianownik wizualny zarówno z otoczeniem jak i w obrębie zaprojektowanego założenia. Konsekwentne utrzymanie zabudowy pierzejowej i poszanowanie kontekstu otoczenia to w naszej opinii cechy, które wyróżniają ten projekt. Pięciokondygnacyjne budynki zostały ukształtowanie horyzontalnie wzdłuż al. Rzeczypospolitej w Warszawie. Dzięki takiemu zabiegowi tworzą one spójną pierzeję osłaniając budynki punktowe, zlokalizowane w głębi działki. Zarówno wysokości jak i tektonika brył oraz podziały i zastosowanie materiałów elewacji zostały ukształtowane w nawiązaniu do istniejącej zabudowy. Tym samym wraz z otaczającą zabudową, tworzą spójną zabudowę tego fragmentu miasta. 

Osiedle Oaza Wilanów jest przykładem założenia mieszkaniowego spójnie wpisującego się w kontekst istniejącej zabudowy. Operując prostym językiem formalnym pokazuje jak przy użyciu skromnej palety materiałowej można osiągnąć atrakcyjny wizualnie efekt mający wspólny mianownik wizualny zarówno z otoczeniem jak i w obrębie zaprojektowanego założenia. Konsekwentne utrzymanie zabudowy pierzejowej i poszanowanie kontekstu otoczenia to w naszej opinii cechy, które wyróżniają ten projekt. 

Budynki Osiedla Oaza Wilanów zostały ukształtowane według spójnej zasady kształtowania formy. Pierwsze trzy kondygnacje wykończone ceramiczną okładziną mają rytmiczne podziały zawierające podcienia i loggie. Kolejne dwie kondygnacje wykończone jasnym tynkiem, zostały wycofane w stosunku do poprzednich i dodatkowo wzbogacone tektoniką dominant podkreślających narożniki budynku i wejścia do klatek schodowych. Wnęki loggii i rozcięcia formy tych części budynków zostały obłożone drewnem w celu dodatkowego podkreślenia formy. Budynki zostały zaprojektowane w układzie korytarzowym i klatkowym. Horyzontalne budynki korytarzowe zlokalizowane na skraju działki osłaniają wizualnie i akustycznie punktowce zlokalizowane w jej głębi. Partery budynków zlokalizowanych na obrzeżach działki stanowią lokale usługowe.Elewacje budynków zaprojektowano w stonowanej kolorystyce przy zastosowaniu materiałów takich jak okładzina ceglana, drewniana i tynk. Elewacje od strony Al. Rzeczypospolitej podkreślają miejski charakter ulicy poprzez równe podziały elewacji z podcieniem w parterze Elewacje budynku wewnątrz osiedla to płaszczyzny ścian z loggiami, ryzalitami i załamaniami. Zastosowane do wykończenia trzech pierwszych kondygnacji budynku ceramika ma ponadczasowy wygląd nie tylko ze względu na jej wygląd przypominający znaną od setek lat oraz stosowaną współcześnie cegłę, ale też gwarantuje trwałość i niezmienny wygląd na przestrzeni lat.